Bio


Śląskie hennowanie

Henna Illu
Nazywam się Joanna Cyd Petruczenko i zajmuję się malowaniem henną już od prawie 16 lat lat. W tym czasie zdobyłam ogromne doświadczenie - zarówno hennując jak i prowadząc wiele poświęconych hennie spotkań, warsztatów oraz prelekcji. Zostałam nauczycielką na międzynarodowej hennowej konferencji i dzielnie zgłębiam wszystkie tajniki zarówno techniki malowania jak i tradycji związanych z malowaniem henną i jaguą.

Henna łączy moją ogromną miłość do rysowania z kreatywnością jaka potrzebna jest do tworzenia bezpośrednio na żywym modelu. Zamiłowanie do tradycyjnego malarstwa rysunku i haftu rozwinęłam studiując przez pewien czas w warszawskiej Akademii Sztuk Pięknych. Zdobyte w ten sposób doświadczenie przydaje się przy tworzeniu skomplikowanej ilustracyjnej henny, w której się specjalizuję. Inspiracja działa też w drugą stronę - moje obrazy, ilustracje, murale i ręcznie malowana porcelana są bardzo silnie związane z hennowym wzornictwem. Więcej informacji w obszernym wywiadzie.

Ciągle szukam nowych wzorów i pomysłów, ale w dużym stopniu korzystam z tradycyjnych stylów hennowania wywodzących się m.in. z Indii, Maroka i Półwyspu Arabskiego. Dodatkową inspiracją dla mnie jest Śląsk i zamieszkujący go wspaniali ludzie a także różnorodne zainteresowania od sztuki, przez azjatycką i zachodnią popkulturę aż po ryby głębinowe i kapibary. Popkulturalno - fantastyczne pasje realizuję działając od 18 lat w Śląskim Klubie Fantastyki

Doświadczenie: 16 lat malowania i 10 lat uczenia jak malować henną sprawiły, że jestem doceniania jako artystka i nauczyciel zarówno w Polsce jak i na arenie międzynarodowej - uczyłam m.in. na międzynarodowej konferencji East West Mehendi Meet a także dla instytucji takich jak muzeum Manggha w Krakowie, Institute of Design Kielce, centrum sztuki Mościce, fundacja Iskierka, SLOTart, obchodów Diwali i Holi organizowanych przez India in Poland and Lithuania.

Od lat wciągam innych w samo malowanie jak i uczę ich na temat tego, że korzenie malowania henną sięgają Starożytnego Egiptu (najstarsze ślady użycia henny na skórze znaleziono na niektórych mumiach) i do tej pory jest w Afryce wiele przepieknych tradycji w krajach takich ja Maroko i Sudan. Nie zapominam też o Indiach i Pakistanie, skąd wywodza się naprawdę rozbudowane ślubne wzory, hennie arabskiej i Półwyspie Arabskim, Turcji, a także niektórych tradycjach pochopdzacych z terenu Europy. Hennowe tradycje do dziś przetrwały w Armenii, kiedyś były obecne także w Hiszpanii (tam zajęła się nimi Inkwizycja). W każdym rejonie wzory są bardzo różne i ciągle uczę się więcej na ich temat, a wiedzę staram się tłumaczyć na polski i udostępniać wam.

Dotychczasowe imprezy to zarówno duże wydarzenia jak i bardziej kameralne spotkania: m.in East West Mehendi Meet, festiwal WPA, Pyrkon, Polcon, Grojkon, Imladris, FAUn, krakowskie edycje SLOTart, Seminarium Literackim Śląskiego Klubu Fantastyki, Animachina w Bytomiu, piknik rodzinny firmy MAN w Niepołomicach, dwudniowe warsztaty w ramach wyjazdu "Oko na Maroko" prowadzonego przez Fundację Iskierka, współpraca z muzeum Manggha w Krakowie, z Institute of Design Kielce, z klubem Anima we Wrocławiu, z Centrum Sztuki Mościce w Tarnowie, promocja gry Hex w trakcie IEM Katowice, spotkania i pokazy w katowickich restauracjach Buddha Club i Rudy Goblin, kluboczajowni Teoria, wrocławskiej Czajowni i chorzowskiej herbaciarni Pai Mu Tan, otwarciu centrum handlowego Agora w Bytomiu oraz wieczory panieńskie i inne prywatne spotkania. Hennowe warsztaty prowadziła także w trakcie Śląskiej Manify. Kilkakrotnie podejmowała współpracę z różnymi fotografami i modelami przy sesjach, których elementem była henna oraz jagua.

O Hennie Illu/Hennie Katowice/Śląskim hennowaniu napisali:

Inne życie - obszerny wywiad o hennie i byciu hennistą, do tego wspaniałe zdjęcia
Portal MMSilesia
Centrum Kultury Katowice
kulturaonline.pl
Centrum na Mariackiej - fotorelacja z otwarcia wystawy towarzyszącej FAUn, na którym znalazła henna, hennowe wzory i grafiki
Deviantart - jedna z prac została wyróżniona Daily Deviation (2013)
Deviantart -  jedna z prac została wyróżniona Daily Deviation (2012)
Kilka zdjęć z wernisażu wystawy, 2014
Fotorelacja z akcji "Oko na Maroko" (Fundacja Iskierka)
Portal RudaSlaska.com.pl
Fotorelacja z warsztatów malowania henną

Nagrody i wyróżnienia:

Aż trzy z moich hennowych i hennowo inspirowanych prac otrzymały na Deviantarcie wyróżnienia, tzw. Daily Deviations:
Henna 1
Henna 2
Hennowo-inspirowane 3

Blogowo:

Zwierz popkulturalny i zwierz popkulturalny
Sabbath of Senses (fotorelacja z warsztatów perfumeryjnych połączonych z hennowaniem)
Star Wars Extreme
Ninedin - bardzo sympatycznie polecająca m.in. Śląskie Hennowanie
Black Cherry Sweets - bardzo sympatyczna relacja z Pyrkonu i kilka komplementów odnośnie mojej henny
Panna-franciszka niedawno gościła u mnie na hennowaniu i nie zapomniała o tym napisać
Relacja z warsztatów (dalsza część listy jest w trakcie przygotowania)


Notatka prasowa:
Henna (mehendi) to sztuka ozdabiania skóry roślinną pastą znana już od starożytności. Odpowiednio przygotowane rudo-brązowe wzory utrzymują się około dwóch tygodni. Każde miejsce, w którym hennowanie było praktykowane, wytworzyło własne wzory i tradycje, dzięki którym do dzisiaj możemy się cieszyć ich ogromną różnorodnością. Najbardziej znane są style pochodzące z Indii, Pakistanu, Maroka i półwyspu Arabskiego.

Henna Illu/Śląskie hennowanie to dziesięć lat doświadczenia, tysiące hennowych wzorów i wiele warsztatów, prelekcji oraz pokazów. Dzięki tej inicjatywie wspaniała tradycja malowania henną dotarła do bardzo dużej ilości osób na terenie całej Polski i świata - od uczestników wielotysięcznych imprez po osoby prywatne. Henna Illu to nie tylko szczegółowe, indywidualne i pełne ilustracji wzory dopasowywane do malowanej osoby, ale także warsztaty i szerzenie informacji o wspaniałej sztuce hennowania.

Komentarze

Popularne posty