Czym jest "czarna henna" i dlaczego nie istnieje

Tak, dokładnie to miałam na myśli - coś takiego jak "czarna henna" nie istnieje. Ponieważ temat ostatnio pojawiał się kilka razy na facebooku Henna Katowice postanowiłam napisać więcej na ten temat.

Naturalna henna barwi tylko i wyłącznie na brązowo i nigdy nie uzyskacie nią innych kolorów. Farby do włosów czy gotowe specyfiki oferujące czerwoną hennę, czarną hennę, neutralną hennę itp. to mieszanki henny i różnych innych substancji. Czasem są to chemiczne farby, czasem bezpieczne ziołowe dodatki (np. indygo czy kasja) a czasem np. substancje, które będą paskudnie reagować z farbami chemicznymi (henna/hna/hina itp. dostępna w drogeriach).

(uwaga w poście znajdują się raczej drastyczne zdjęcia pokazujące jak wyglądają alergiczne reakcje na PPD i tzw. "czarną hennę" oraz zdjęcia naturalnej henny)

Ślad pozostawiony po hennowej paście po ponad 24 godzinach (i portret Józi i Irenki należących do Zwierza popkulturalnego)
Tak zwana "czarna henna", którą możecie pomalować się nad morzem czy w niektórych salonach kosmetycznych najczęściej w ogóle nie zawiera henny. Nazywa się ją w ten sposób zapewne dlatego, że sposób nakładania jest podobny - na skórę nakłada się gotową pastę. Malujący tym podejrzanym specyfikiem artyści najczęściej w ogóle żadnymi artystami nie są - korzystają z gotowych szablonów, które przykleja się do skóry. Zwykle henną maluje się bezpośrednio na skórze.

Chemiczne poparzenia spowodowane przez czarną hennę 

Co zatem zawiera coś czym malują nad morzem lub w letnich kurortach? Najczęściej to rozwodniona czarna farba do włosów zawierająca tani i bardzo skuteczny czarny barwnik - PPD. O samym barwniku możecie poczytać więcej np. tutaj. Jak może wyglądać taka reakcja? Paskudnie: "U uczulonych osób pojawiają się zaczerwienienia, zmiany wypryskowe, obrzęk, swędzenie i wypełnione pęcherze, a po kilku dniach ropiejące owrzodzenia na skórze".

Czarna henna przed i po, link do źródła do kliknięciu zdjecia

Tego typu zranienia potrafią goić się miesiącami czy nawet latami pozostawiając paskudne blizny. Ocenia się, że reakcja alergiczna występuje w 10-15% przypadków (na podstawie doniesień od dermatologów  bo nikt nie bada jak ludzie reagują na stężenia większe niż 6%, wiadomo że są szkodliwe). Jedni skończą tylko z bolesną opuchlizną i zaczerwienieniem, inni dorobią się ropiejących pęcherzy a jeszcze inni trwałej nadwrażliwości na PPD. Przy tym ostatnim wykluczony jest jakikolwiek kontakt z tym barwnikiem, a znajduje się on np. w większości czarnego plastiku (telefony, komputery, buty itp.), farbie drukarskiej, farbach do włosów, tanich czarnych materiałach - np. obiciach na meblach - itp. itd.).

Co ciekawe reakcja alergiczna przeważnie nie pojawia się przy pierwszym malunku, przeważnie przy którymś kolejnym albo przy farbowaniu włosów kilka lat później. Często występuje też po około 2 tygodniach od aplikacji  W nielicznych przypadkach reakcja może się okazać śmiertelna. Jest powód dla którego kraje zachodnie dopuszczają użycie PPD w stężeniu do 6% tylko w farbach do włosów (około 5% ludzi ma wtedy reakcje alergiczne) a nie w stężeniu 30-50% jak miewa czarna henna.

Jeżeli nie chcecie, by wasze ręce, ramiona lub plecy skończyły wyglądając w ten sposób korzystajcie jedynie z bezpiecznej naturalnej henny lub innych bezpiecznych środków - np. barwiącej na granatowo jaguy (na ludziach z ciemną i ciepłą w odcieniu karnacją wygląda na Czarną - tak jak u rdzennych mieszkańców Ameryki Południowej  którzy jej używają) lub przebadanych farb do tymczasowego zdobienia ciała.

Naturalna hennowa pasta po nałożeniu na skórę


Jak odróżnić bezpieczne roślinne barwniki?
Przede wszystkim zapytajcie osobę, która będzie was malowała o skład hennowej pasty, jeżeli ktoś nie wie co zawiera nie posiada najbardziej podstawowych informacji. Henna ma ziołowy zapach - henny i dodanych do niej olejków eterycznych (lawenda, cajeput, drzewko herbaciane itp), jagua ma ziołowo- owocowy zapach, często też da się wyraźnie wyczuć olejki eteryczne - pasty z PPD najczęściej pachną "chemicznie", podobnie jak farby do włosów. Najłatwiej jest zapytać o skład produktu, którym ktoś ma was pomalować - jeżeli ktoś nie wie co jest w środku to bardzo zły znak.

Gotowy i w pełni wybareiony wzór z jaguy 


Naturalne pasty potrzebują więcej czasu na zabarwienie skóry - jagua 1-4 godzin a henna 2-8, jeżeli ktoś obiecuje wam, że skóra zabarwi się szybciej prawdopodobnie ryzykujecie malowanie się czymś niezdrowym.

Naturalna henna po nałożeniu - część hennowej pasty już wyschła i odpadła i widać,
że skóra pod spodem zaczyna się zabarwiać na pomarńczowo - pomarańcz ciemnieje do brązu w czasie około 24 godzin
Wzór ze zdjęcia powyżej widoczny w całości
Czemu na zdjęciach widzę czarne wzory? 
Dlatego, że większość zdjęć robię wtedy, kiedy hennowa pasta jest jeszcze nałożona na skórę. Jeżeli przyjrzycie się uważnie zobaczycie, że jest to grubsza warstwa hennowej pasty. Więcej informacji o nakładaniu henny tutaj.

Gotowe rożki z henną 
Osobną kwestią jest tak zwana gotowa henna, czyli rożki dostępne w różnych serwisach aukcyjnych a czasem sklepach zielarskich czy indyjskich. Hennowa pasta barwi przez około tydzień (chyba, że jest zamrożona) więc takie leżące miesiącami rożki albo nie barwią albo mają różne dodatki, których nie powinno się stosować na ludziach. Np. benzynę, terpentynę, płyn do zapalniczek, ropę, naftę oraz różne niebezpieczne barwniki w tym PPD.

Dlaczego warto się malować henną 
Henna to naturalny sposób, by na 1, 2 lub 3 tygodnie ozdobić swoją skórę pięknymi wzorami. To bezpieczny i wypróbowany od wielu tysięcy lat środek, z którego możecie skorzystać - po prostu nie warto ryzykować "czarnej henny", która może popsuć wam nie tylko wymarzony wzór, ale przysporzyć wielu lat poważnych problemów ze zdrowiem. Albo blizn na całe życie.


Nakładanie naturalnej hennowej pasty, zdjęcie Maja Lulek
Komentarze

Prześlij komentarz

Popularne posty